Loading...
Bless your heart to the people who jump to conclusions before knowing the background of things. And would rather bash...

Regional Science Olympiad winners announced

031318rcpeter
1 of 4

St. Peter Catholic School Science Olympiad members are: from left, front, Andrea Castillo, Adriana Hasselbach and Nikki Overman; second row, Brighton Hou, Cherrie Yoon, Abby Ershadi, KinsleyTate White, Juliette Workman, Matthew Cox and Jackson Schreiber; third row, coaches Kim Taylor, Maria Moloney, and Cameron Taylor, students Carter Lamson, Brena Gauland, Maria Workman, William Becker, Ian Reiling, Stuart O'Connor and Carter Borton. Keegan Moloney also serves as a coach.

031318rcrose
031318rchope
031318rcoakwood
Loading…

Tuesday, March 13, 2018

Several area teams received honors at the regional Science Olympiad competition, held last month at East Carolina University.

Teams from Hope Middle School, J.H. Rose High School, The Oakwood School and St. Peter Catholic School will advance to state competition, scheduled for April 20-21 at North Carolina State University.

In Division B, junior varsity teams, The Oakwood School won first-place overall and received first-place awards in nine categories.

In Division B, Varsity teams, Oakwood finished first; Hope Middle School, second; and St. Peter Catholic School, fourth. Teams from C.M. Eppes, E.B. Aycock and Ayden Middle schools also received awards in various categories.

In Division C, junior varsity, Oakwood won first place and Rose won second place. Students from D.H. Conley High School and Christ Covenant School also received awards.

In Division C, varsity, Rose won second place: Teams from Conley and Pitt County Early College High School also received awards.

In Division B, junior varsity teams, category winners were:

Anatomy and Physiology: first place, Oakwood's Sami Marcu and Yazeed Abayazid

Battery Buggy: first place, E.B. Aycock Middle School's Armoni Ebison and Cooper Alexander

Crimebusters: first place, Oakwood's Camille Saverino and Laycie Eastwood

Disease Detectives: first place, Oakwood's Kaleyanna Schmidt and Laycie Eastwood

Duct Tape Challenge: second place, Aycock's Grayson Myrick and Terriana Lloyd

Dynamic Planet: first place, Oakwood's Alejandro Buschur and Jordan Bowen

Ecology: first place, Oakwood's Abril Insaurralde and Camille Saverino

Fast Facts: first place, Oakwood's Abril Insaurralde and Spencer Shovelin

Hovercraft: first place, Aycock's Graham Floyd and Malachi Higgs; second place, Ayden Middle School's Austin Jones and Zach Hardison

Meteorology: first place, Oakwood's Jordan Bowen and William Doumaux

Microbe Mission: second place, Oakwood's Sami Marcu and Yazeed Abayazid

Optics : first place, Oakwood's Abril Insaurralde and Shan Hossain

Ping Pong Parachute: first place, Ayden's Cadence Kistler and Kolby Smith; second place, Oakwood's Sami Marcu and Yazeed Abayazid

Potions and Poisons: second place, Oakwood's Sami Marcu and Yazeed Abayazid

Road Scholars: second place, Oakwood's Shan Hossain and William Doumaux

Rocks and Minerals: second place, Oakwood's Shan Hossain and William Doumaux

Roller Coaster: second place, Ayden's Cody Suggs and Esteban Escobar

Solar System: second place, Aycock's Jaylen Combs and Taylor Sedler

Thermodynamics: first place, Ayden's Arianna Latimer and Ronnie Brewer

Towers: first place, Oakwood's Nathan Potter and Spencer Shovelin; second place, Aycock's Kayley Gaskins and Sivan Cabell

Wright Stuff: second place, Oakwood's Makayla Kean and Nathan Potter

Write It, Do It : second place, Oakwood's Camille Saverino and Makayla Kean

In Division B, Varsity teams, category winners were:

Anatomy and Physiology: second place, Oakwood's Helayna Clark and Ozioma Obi; third place, Hope's Abigail Lantz and Swarup Sharma

Battery Buggy: second place, C.M. Eppes Middle School's Izabella Slingerland and Jennifer Granjeno-Santiago

Crimebusters: first place, Oakwood's Norah Smith and Sofia Aceto; second place, Hope's Alexia Vachhani and Leeann He; third place, Aycock's Chloe Parker and Emily Benitez

Disease Detectives: second place, Oakwood's Norah Smith and Sofia Aceto; third place, St. Peter's Matthew Cox and William Becker

Duct Tape Challenge: third place, Ayden Middle

Dynamic Planet: first place, Oakwood's Davis Kiess and Victor Hoppenot; third place, St. Peter's Juliette Workman and Kinsley White

Ecology: first place, Hope's Ian Branigan and Marco Passalacqua; third place, Oakwood's Helayna Clark and Sadie Smith

Fast Facts: first place, Hope's Julia Katsoulis and Leeann He; second place, Oakwood's Evan Kiess and Ozioma Obi

Herpetology: first place, Oakwood's Evan Kiess and Jude Saverino

Hovercraft: first place, Eppes' Hunter Nelson and Nathan Varney; third place, Hope's Kaiji Fu and Nicholas Cope

Meteorology: first place, Hope's Abigail Lantz and Parker Brock

Microbe Mission: first place, Ayden Middle School; second place, Oakwood's Ozioma Obi and Solomon Hidalgo

Optics: first place, Hope's Ian Branigan and Julia Katsoulis; third place, Oakwood's Sadie Smith and Shahra Batterjee

Ping Pong Parachute: second place, Hope's Lillie Pridgen and Marco Passalacqua

Potions and Poisons: first place, Oakwood's Davis Kiess and Jude Saverino; second place, St. Peter's Abigail Ershadi and Maria Workman; third place, Hope's Leo Wang and Wade Bullock

Road Scholars: third place, Ayden Middle

Rocks and Minerals: first place, Hope's Julia Katsoulis and Wade Bullock;

third place, St. Peter's Carter Borton and William Becker

Roller Coaster: third place, Eppes' David Angeles and Haley Burtner

Solar System: second place, Hope's Kirkland Hatcher and Leeann He; third place, Eppes' Hunter Nelson and Shaniya Lewis

Thermodynamics: first place, Oakwood's Ray Prati and Victor Hoppenot; second place, Hope's Swarup Sharma and Wade Bullock

Towers: first place, St. Peter's Jackson Schreiber and Stuart O'Connor; second place, Hope's Ian Branigan and Nicholas Cope; third place, Oakwood's Kendall Vick and Noor Ali

Wright Stuff: first place, Hope's Duncan Robertson and Marco Passalacqua

Write It and Do It: first place, Ayden Middle; second place, Aycock's Anisha Sadhale and Cecilia Richardson and Joesph Sowers; third place, Oakwood's Norah Smith and Shahra Batterjee

Amazing Mechatronics : first place, Oakwood's Davis Kiess and Victor Hoppenot; second place, St. Peter's Brighton Hou and Carter Lamson; third place, Hope's Kaiji Fu and Nicholas Cope

In Division C, junior varsity, category winners were:

Anatomy and Physiology: first place, Oakwood's Muhammad Ali and Nnamdi Obi; second place, Rose's Brooke Borton and Noelle DeVente

Astronomy: first place, Oakwood's Chen Zhang and Ian Meredith; third place, Christ Covenant School's Karson Barfield and Mason Verhaeghe

Chem Lab: first place, Oakwood's Nnamdi Obi and Rasheeq Azad; second place, Rose's Katlin Schwartz and Mina Akhnoukh

Codebusters: second place, Rose's Eli Thorn and Sireen Abayazid

Disease Detectives: first place, Rose's Brianna Tripp and Stacey Liu; second place, Conley's Hillary Nguyen

Dynamic Planet: first place, Rose's Ben Hall and Ethan Brewer second place, Oakwood's Chen Zhang and Ian Meredith; third place, Christ Covenant's Laura Stroud and Natalie Draper

Ecology: first place, Rose's Ethan Brewer and Stacey Liu

third place, Oakwood's Charlotte Herron and Ian Meredith

Forensics: first place, Rose's Ekta Shah and Elizabeth Hochberg; second place, Conley's Neeraj Mehra and Todd Stancil

Helicopters: first place, Rose's Braeden White and Mina Akhnoukh; third place, Oakwood's Charlotte Herron and Luke Mewborne

Herpetology: first place, Rose's Ben Hall and Elizabeth Hochberg; second place, Rose's Alex Teodorescu and Braeden White; third place, Conley's Haylee Haywood and Keith Garri

Hovercraft: second place, Rose's Alex Teodorescu and Noah Murray; third place, Oakwood's Charlotte Herron and Sasha Surkin

Materials Science: first place, Conley's Kiki Wang and Lillian Manning; second place, Rose's Ben Hall and Jacob Etheridge

third place, Christ Covenant's Karson Barfield and Mason Verhaeghe

Microbe Mission: first place, Christ Covenant's Bethany Carels and Mary Flowers; second place, Rose's Katlin Schwartz and Rebecca Chemmanam; third place, Rose's Ekta Shah and Eli Thorn

Mission Possible: second place, Rose's Barrett Awere and Macayla Cayton;

third place, Oakwood's Muhammad Ali and Sarah Howard

Mousetrap Vehicle: first place, Rose's Braeden White and Noah Murray; third place, Oakwood's Robert Prati and Sarah Howard

Optics: first place, Conley's Hillary Nguyen and Kiki Wang; third place, Oakwood's Nnamdi Obi and Rasheeq Azad

Ping Pong Parachute: second place, Rose's Andy Billings and Phillip Walter

Remote Sensing:second place, Rose's Jordan Taylor; third place, Conley's Haylee Haywood and Lexi Lenker

Rocks and Minerals: first place, Conley's Kiki Wang and Lillian Manning; second place, Oakwood's Khalil Blount and Rasheeq Azad

Thermodynamics: first place, Oakwood's Khalil Blount and Rasheeq Azad; second place, Rose's Eli Thorn and Ludwig Jantzen

Towers: first place, Oakwood's Sarah Howard and Wesley Bolin; third place, Rose'sAndrew Bailey and Luke Leong

Write It and Do It: first place, Christ Covenant's Laura Stroud and Natalie Draper; second place, Rose's Mina Akhnoukh and Neha Makanangot; third place, Oakwood's Muhammad Ali and Nnamdi Obi

Duct Tape Challenge: first place, Rose's Andy Billings and Phillip Walter; second place, Conley's David Park and Zaine Musa

In Division C, varsity, category winners were:

Anatomy and Physiology: third place, Rose's Kris Houston and Raazia Zia

Codebusters: first place, Christ Covenant's Bethany Lee and Esther Odeke

Dynamic Planet: first place, Rose's Emily Robinson and Jeffrey Yang

Ecology: second place, Oakwood's George Martin and Travis Mewborne; third place, Rose's Raazia Zia and Selena Chen

Helicopters: third place, Conley's Justin Overman and Kamara Haywood

Hovercraft: first place, Oakwood's Gonzalo Insaurralde and Jenny Surkin; second place, Christ Covenant's Kyle Griffin, Mason Gregory and William Snowden; third place, Conley's Justin Overman and Sean Jung

Materials Science: second place, Oakwood's Jenny Surkin and Nathan Davis

Microbe Mission: second place, Rose's China Gunter and Cindy Zhu; third place, Conley

Optics: first place, Rose's Emily Robinson and Jeffrey Yang; second place, Christ Covenant's Bethany Lee and William Snowden

Ping Pong Parachute: third place, Rose's Ryan Millan and Ryan Moloney

Remote Sensing: third place, Rose's Megan Reisch and Ryan Millan

Rocks and Minerals: second place, Conley's Abbey Dunnigan and George Katsoulis

Thermodynamics: first place, Oakwood's David Mehlhop and Davis Noe; third place, Conley's Geneva Pilapil and Todd Stancil

Towers: first place, Oakwood's Stasia Austin and Travis Mewborne

Duct Tape Challenge: second place, Conley's Alexa McMullen and Alisia Tseng

Loading…

Humans of Greenville

@HumansofGville

Local photographer Joe Pellegrino explores Greenville to create a photographic census of its people.

Look

December 16, 2018

“The real mystery after half a century,” Wyndham Robertson says, “is why life at the top of large American corporations still seems so overwhelmingly male.”

Writing in The New York Times on Nov. 29, the Salisbury native and Chapel Hill resident remembered when, 50 years ago,…

DGMartin.jpg

December 16, 2018

In 2003, there was no way Richard Wilson could afford the $5,000 booth fee at the Philadelphia International Art Expo, one of Philadelphia’s largest African-American art shows in the country at Temple University.

He negotiated with the organizers and purchased half of a booth for $2,500…

12xx18richardwilson-1.jpg

December 16, 2018

Today is one of the 10 best days of the year to read all the "Ten Best" lists of the year.

"The Ten Best Movies of the Year," "The Ten Best Books of the Year," "The Ten Best TV Shows of the Year," "Top Ten Children's Names of the Year," "The Top Ten Design Trends."

So what if you haven't even heard…

JimMullen

December 15, 2018

Singular: “Wasp.” Plural: “Wasps.” Right?

But that plural form of the noun is hard to say, and it sounds kind of silly to me: “Waspeses.” I’m reminded that there are other ways in which these words are pronounced. For instance, I’ve heard it…

121518mysteryplant.jpg

December 14, 2018

The 23rd-century world of "Mortal Engines" looks great: a fabulous and richly textured steampunk dystopia of haves and have-nots straight out of H.G. Wells. Populated, on the one side, by people in frock coats festooned with gold braid, and, on the other, begrimed laborers in goggles and grease-…

FILM-MORTAL-REVIEW-ADV13

December 12, 2018

Q Is the push to take probiotics just another fad or is there a good reason to take them? AD, Winterville.

A You may have heard me suggest eating yogurt with active cultures if you are taking an antibiotic to help avoid diarrhea -- I’ve been saying that for years. But there is lots more…

Kolasa, Kathy

December 09, 2018

Texas Roadhouse located at 720 Greenville Boulevard next to Cracker Barrel in the Shoppes at Greenville Grande has Texas sized food and spirit. The restaurant is as big as Texas too with plenty of space with a down home country feel. Come in and be met with upbeat sounds of top country music and a…

Steak Display Case.jpg

December 09, 2018

A Stokes resident and retired public school teacher recently published a novel based on a larger-than-life friend engaged marijuana smuggling in the 1960’s abd 1970s.

Life and Times in the Sierra Madres: An American Smuggling Story is written by Michael Biondi. It was published in November…

Michael Biondi

December 09, 2018

 

In the Spring of 1986 I was invited by the deputy chief of staff for Vice President George H. W. Bush to a meeting with the vice president in the Eisenhower Executive Office Building across from the White House. At the time, I was a young executive in the U.S. Department of Commerce working…

David Edgell

December 09, 2018

“There should be an historic plaque in Chapel Hill honoring George Bush.”

On the day after the former president’s death, Chapel Hill lawyer and chair of the town’s historic district commission, Bob Epting, was making opening remarks at a public seminar on preserving historic…

9780812979473.jpg
178 stories in Look. Viewing 1 through 10.
«First Page   «Previous Page        
Page 1 of 18
        Next Page»   Last Page»